«

»

Sty 20 2015

Visual Studio na tablecie 32 GB [ASUS T200TA]

Wstęp

Zapewne wiele z was ma w tej chwili poważny problem z miejscem na dysku. Pomimo ciągle rosnących pojemności nośników talerzowych, a także ich nowszego substytutu – SSD nadal nie trudno napotkać komunikat o braku miejsca. Zawsze jednak, nawet w najtańszym laptopie da się zwiększyć ilość miejsca poprzez wymianę nośnika na większy.

ASUS T200TA

ASUS T200TA

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku małych następców netbook’ów, czyli komputerów „2 w 1”, których przedstawiciela mam okazję posiadać, mówiąc ściślej – Asus T200TA z 32 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej (w praktyce 28,6 GB). Na tej niewielkiej pamięci flash musi współistnieć między sobą Windows 8.1 w wersji Pro x86, Microsoft Office 2013, kilka niezbędnych małych programików, a także rzecz dla mnie niezbędna, czyli Microsoft Visual Studio w wersji Ultimate.

Mały komputerek przeznaczony do konsumpcji szeroko pojętych mediów, miał zatem sprostać zadaniom pełnoprawnej jednostki programistycznej, a także sprzętowi deweloperskiemu (ze względu na dotykowy ekran). Pojawił się jednak poważny problem, z którym od dawna nie miałem do czynienia – brakiem miejsca. Visual Studio Ultimate, który swoją objętością na dysku bije niejedną nowoczesną grę, zajmując łącznie ponad 13 GB na dysku nagle musi zmieścić się na pozostałych 8 GB po instalacji Windows’a i Office’a, jednocześnie zostawiając trochę miejsca na partycji systemowej dla stabilnego działania systemu.

Wielu z was może przyjść do głowy pomysł, że przecież nie trzeba instalować wszystkich składników Visual Studio. Istnieje także możliwość zwolnienia pewnej ilości miejsca poprzez odinstalowanie nieużywanych składników systemu Windows. Jest jednak jeden problem – bardzo nie lubię kompromisów, a co za tym idzie – chcę mieć wszystko, nawet jeśli tego nie używam w danej chwili, bo kto wie co się akurat przyda…

Jednak w tym szaleństwie jest metoda i da się zmieścić 13 GB na 8GB tak, że zostanie jeszcze miejsce. I chociaż może brzmieć to niemożliwie – ja nie wiedziałem o tym podczas instalacji, więc mógł być to powód mojego powodzenia. Jak tego dokonałem? Jakiej magii użyłem? Postaram się to pokrótce wytłumaczyć.

Oczyszczanie systemu

CCleaner

Każdy rozgarnięty użytkownik systemu Windows powinien znać narzędzie o nazwie CCleaner. Warto go użyć zanim przystąpimy do dalszych czynności. Zaznaczmy zatem wszystkie składniki, które chcemy oczyścić. Polecam przy okazji pokusić się o naprawę błędów rejestru, oczywiście po wykonaniu kopii zapasowej.

CCleaner

CCleaner

Narzędzie Windows

Teraz skorzystamy z narzędzia o którym wiedzą raczej jedynie bardziej zaawansowani użytkownicy, mianowicie system Windows posiada wbudowany system oczyszczania partycji systemowej, który uruchamiamy z okna Właściwości partycji systemowej. Jest on szczególnie pomocny przy oczyszczaniu z plików tymczasowych Windows Update.

blog5-horz

Jednak to narzędzie w aktualnym ustawieniu nie wyczyści nam wszystkiego, dlatego należy kliknąć przycisk „Oczyść pliki systemowe”.

blog2-horz

Teraz mamy realne spojrzenie na to ile faktycznie wolnego miejsca mamy na dysku. W moim przypadku było to niewiele ponad 8 GB. Jednakże miejsce nie weźmie się z niczego, dlatego większość tabletów z Windowsem zaopatrzona jest w port kart microSD. Ja używam 32 GB Kingstone’a (w praktyce 29,7 GB), jednak w zupełności wystarczy 8 GB, chyba że chcecie jeszcze instalować inne programy tym sposobem.

Instalacja

Directory junction

2015-01-20 09_31_52-Wiersz poleceniaNajbardziej uciążliwym problemem jest to, że Visual Studio nie można w większości przypadków zainstalować na zewnętrznym nośniku. Da się jednak obejść ten problem przy użyciu tzw. „directory junction”. Tworzymy zatem katalog w którym chcemy zainstalować Visual Studio na karcie microSD, w moim przypadku „E:\Program Files\MVS” i tworzymy link w katalogu partycji systemowej, czyli np. „C:\Program FIles\MVS”. Aby to wykonać otwieramy wiersz poleceń z uprawnieniami administartora (Win + X >> A) i wydajemy polecenie:

Rejestr

Jednak to jeszcze nie wszystko. Teraz musimy zmienić w rejestrze systemowym domyślną ścieżkę instalacji, ponieważ zależności Visual Studio instalują się właśnie w katalogu domyślnym, a potrafią zajmować niemało.

2015-01-20 09_35_23-Edytor rejestruWłączamy zatem poleceniem uruchom (Win + R) „regedit” edytor rejestru i wchodzimy do:

Następnie zmieniamy wartość kluczy “ProgramFilesDir” I „ProgramFilesDir (x86)” tak, aby wskazywały na odpowiadające im katalogi na karcie pamięci. W moim przypadku system jest 32-bitowy, więc wystarczyła zmiana jednego katalogu.

Teraz pozostało jedynie zainstalować Microsoft Visual Studio w katalogu „C:\Program Files\MVS”, co spowoduje, że jego faktyczna zawartość będzie znajdowała się w katalogu „E:\Program Files\MVS”. Większość zależności zainstaluję się także w „E:\Program Files”.

Zakończenie

A ile w praktyce udaje się zaoszczędzić miejsca na partycji systemowej? Poniższy obrazek mówi sam za siebie.

2014-12-16 07_38_08-Program Files-horz

I tym statystycznym akcentem chciałbym zakończyć artykuł. Nie wiem ilu osobom w rzeczywistości przyda się ten wpis, jednak na pewno każdy powinien znać sposób obejścia problemu braku miejsca, dlatego że jest to jedynie przykład, gdzie można tę metodę zastosować. Zapraszam do określania swojej opinii o przedstawionym problemie i rozwiązaniu.

Top