Publikacja przy użyciu WordPress’a (cz.1)

W tej części poradnika postaram się prosto, a nawet łopatologicznie wytłumaczyć podstawowe funkcje darmowego skryptu służącego do blogowania i nie tylko. Artykuł przeznaczony jest dla grona odbiorców, którzy nie mieli większej styczności z WordPress’em, ale potrafią bez problemów poruszać się po globalnej sieci Internet (Google, YouTube itp.).

Logowanie

Wpisywanie adresu

Zalogowanie na świeżo zainstalowanego WordPress’a nie jest większym problemem, ponieważ prawdopodobnie z prawej strony macie służący do tego celu widget. Może się jednak zdarzyć, że wasza skórka podmienia domyślną konfigurację lub wyłączyliście go ze względów estetycznych (tak, jak ja). Wtedy należy sobie radzić w inny sposób. Wystarczy wejść na stronę główną i dopisać do adresu /wp-admin/. Za pomocą tego dopisku możemy sprawdzić także, czy strona która nas interesuje działa na naszym skrypcie. Chociaż po kilku dniach sami będziecie potrafili odróżnić takie strony bez korzystania z tego sposobu.

Okno logowania do WordPress'a

Wpisujemy swój login i hasło, warto także zaznaczyć pole Zapamiętaj mnie, jeśli korzystamy aktualnie ze swojego komputera.

Pierwsze wrażenia i personalizacja

Widok kokpitu

Po zalogowaniu widzimy panel główny, czyli w WordPress’ie tak zwany Kokpit. Po lewej stronie znajdują się pokatalogowane funkcje publikowania, ustawień i innych. Po prawej mamy do czynienia z przestawianymi boxami, które pokazują wybrane przez nas informacje i podsumowania. Ja osobiście nie zwracam na nie uwagi, ale są świetne, jeśli lubimy statystykę i tylko najnowsze informacje w jednym miejscu.

Opcje ekranu

Po przyjrzeniu się górnej, czarnej belce zauważymy dwie zakładki – Opcje ekranu i Pomoc. Ta druga w przeciwieństwie do nazwy niewiele nam pomoże, za to za opcjami ekranu kryje się wybór wyświetlanych boxów i ilości kolumn. Według mnie domyślne opcje są najbardziej optymalne i wolałem ich nie zmieniać.

Menu wpisów

Menu wpisów

Teraz przejdźmy do najważniejszego, czyli pisania. Kategorie, jakie nas interesują to Wpisy i Strony, czasami można też zajrzeć do komentarzy. Po najechaniu na daną kategorię wyświetlą się dostępne funkcje.

Menu stron

Menu stron

Podmenu Stron wygląda niemal identycznie, brakuje jedynie kategorii i tagów, ponieważ strony dzielimy poprzez nadrzędność i podrzędność (rodzice i dzieci).

Edytor

Lista stron

Na wstępie warto jest poznać prosty manager naszych wpisów, tutaj na przykładzie managera stron, które są podzielone na różne stopnie podrzędności. Manager stron wygląda podobnie. W opcjach ekranu możemy wybrać pokazywane kolumny i ilość wpisów/stron na jedną stronę.

Działania na stronach

Działania na stronach

W samym managerze mamy do wyboru pokazywanie wszystkich wpisów/stron, jak i tylko opublikowanych, bądź szkiców (nieopublikowanych). Mamy do dyspozycji także podstawowe działania na pojedynczym wpisie (po najechaniu na niego) lub działania masowe (po zaznaczeniu odpowiednich wpisów/stron). Dostępne są także opcje filtrowania względem daty, aby szybciej wyszukać daną treść.

Tworzenie nowego wpisu

Przejdźmy do samego dodawania wpisu. Tak wygląda domyślny, także zbudowany z boxów układ małych okienek odpowiadających za dane funkcje. Jedynym nieprzestawialnym boxem jest okienko odpowiadające za samo pisanie. Tutaj także do prywatnego użytku używam czystej konfiguracji.

Opcje ekranu edytora wpisów

Tak jak wcześniej, również tutaj ważną funkcją są Opcje ekranu. Przy pisaniu znajdziemy te same opcje, co w kokpicie, czyli wybór boxów i ilość kolumn.

Ikony i zakładki edytora wpisów

Możliwości, jakie udostępnia nam wbudowany edytor tekstu nie odstają specjalnie od pakietów biurowych. Wszystko jest odpowiednio ułożone i łatwo się domyślić, do czego dana ikonka służy. Możecie także przytrzymać kursor nad ikonką i poczekać na podpowiedź w dymku.

Edytor HTML

Jeśli mieliście już styczność z językiem HTML, to WordPress umożliwia pisanie w nim teksu. Wystarczy wybrać odpowiednią zakładkę po prawej. Warto jednak mieć na uwadze, że skrypt ma własne tagi, które nie zawsze są typowe dla czystego HTML’a. Warto więc najpierw użyć zwykłego edytora i zobaczyć, jak wygląda składnia.

Publikacja

Box publikacji

Box publikacji

Jeśli uporaliśmy się już z samym pisaniem warto zerknąć na okienko opcji publikacji, przed kliknięciem Opublikuj. Jeśli mamy pełne uprawnienia do publikacji, zobaczymy opcje zapisu jako szkic (nieopublikowany), oczekujący na przegląd, lub opublikowany. Możemy wybrać widoczność wpisu, przykleić go do strony głównej, wybrać datę publikacji lub po prostu usunąć. Usunięte wpisy i strony trafiają do kosza, gdzie możemy je przejrzeć lub usunąć na zawsze. Warto pamiętać o dodaniu tagów i wybraniu kategorii w okienku niżej (domyślnie).

Zakończenie

Mam nadzieję, że prosto i w przyjazny sposób wytłumaczyłem same podstawy pisania wpisów w skrypcie, jakim jest WordPress. Jeśli w tym, co opisałem występują wątpliwości, proszę o napisanie tego w komentarzu do tego poradnika, a postaram się to uzupełnić.

Część druga poradnika —>

Top