«

»

Lip 17 2013

Kwejki, Chamskie – czyli dziel się z innymi

Przez ostatnie kilka dni zastanawiałem się o czym by tu napisać. Logicznym rozwiązaniem byłoby przedstawienie jakiegoś rewolucyjnego rozwiązania, które pomaga mi w codziennej pracy, jednak dzisiaj skupię się na stronie, którą ostatnio uruchomiłem. Zwie się PonyMemes, a jej przeznaczeniem, podobnie zresztą jak wielu innych, jest możliwość dzielenia się materiałami typu obrazki, GIF’y i filmy z innymi. Dodatkowo jest możliwość oceniania i (jakby mogło być inaczej) istnieje możliwość dostania się na „główną”.

Jak to działa

Zasada jest banalnie prosta. Wstawiasz materiał, inny go komentują i oceniają, a później liczysz na główną. Nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności, a przy tym możesz przeglądać udostępnienia innych.

Główna i poczekalnia

Zdecydowanie nieodłączną częścią każdego tego typu portalu jest podział na dwa „pokoje”. jednym z nich jest poczekalnia, do której trafiają wszystkie niezbanowane materiały dodawane przez użytkowników. Do drugiego zaś, na główną jedynie materiały wybrane przez moderatorów danego serwisu. Błędnym jest każdy pomysł określający sposób przejścia materiałów z poczekalni na główną na podstawie liczby głosów. Stworzyłoby to podatność na ataki hackerskie, trolowanie przez użytkowników innych serwisów, a także błędną ocenę jakości przez użytkowników. bez względu na liczbę głosów decyzja należy tylko i wyłącznie do osób uprawnionych.

No i po co kolejny Kwejk?

1298378397_by_Wojtas1508_500Nie trzeba być geniuszem, aby zrozumieć jak bardzo sukces odniosły popularne portale udostępniania materiałów multimedialnych ala Kwejk. Są to inne wersje wcześniej znanych generatorów obrazków typu Demotywatory. Idea jest jednak zdecydowanie prostsza i łatwiejsza do publikowania. Otóż nie trzeba dzielić się własnym pomysłem na mem/demot. Wystarczy dobrze znać ciekawe zakamarki Internetu i udostępnić interesującą według nas rzecz (zdjęcie lub film) wszystkim odwiedzającym portal. Druga sprawa to tematyka. Strona, którą stworzyłem ma konkretny cel na zapełnienie miejsca, które w przypadku polskiej części internetu nie zostało jeszcze zajęte. Większość serwisów tego typu nie ma sprecyzowanego tematu, przez co powstaje chaos i zamęt, bo nigdy nie wiesz czego się spodziewać. Ostatecznie materiały zaczynają sie wszędzie powtarzać.

Memes bez memes

4693a29835e2929612b5071f624c4473Co niektórzy słusznie zauważą, że nazwa nie bardzo zgadza się z treścią. Zazwyczaj strony o nazwie zaiwerającej „…meme…” są przeznaczone tylko i wyłącznie do generowania prostych memów, co może być mylące. Prawda jest jednak taka, że nie jest to zasada. Generator memów pojawi się w przyszłości, co zdecydowanie poprawi zakres działalności strony, teraz jednak musi on poczekać na ważniejsze kwestie.

Mój sposób na ład i porządek

Nie rozumiem dlaczego tak niewiele serwisów wpadło na pomysł zastosowania kategorii. Niby niewiele, ale automatycznie generowane memy mogłyby należeć do jednej kategorii, demoty do drugiej. Wszelkie komiksy w jeszcze innej. Dałoby to użytkownikowi możliwość wyboru jaki typ treści ma ochotę oglądać. W innym przypadku widziałby mieszankę wszystkiego.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że choć troche uświadomiłem wam czym mniej więcej są tablice społeczne, jak są powiązane i na jakiej zasadzie działają. Te informacje kieruję do osób, które średnio orientują się w tego typu sprawach, a ich dzień nie zaczyna się od porannego przeglądu śmiesznych obrazków.

Top